Volodymyr Melymuka

Płynność i geometria w architekturze – Zaha Hadid i Daniel Libeskind – projekt wystawy czasowej w hali ekspozycyjnej EXPO XXI w Warszawie

Celem mojego projektu była prezentacja dwojga wybitnych przedstawicieli dekonstruktywizmu – Zahy Hadid oraz Daniela Libeskinda, którzy zajmują ważne miejsce ̨w świecie architektury ze względu na śmiałe poglądy i przełomowe projekty, a także wypracowanie własnych stylów rozpoznawalnych na całym świecie. Wystawa jest podzielona na dwie strefy – charakterystyczną dla Zahy Hadid płynność dającą wrażenie lekkości, fali, wiatru na pustyni oraz typową dla Daniela Libeskinda nieregularną geometrię.

Dekonstruktywizm stanowi podsumowanie mojej dotychczasowej drogi artystycznej – od fascynacji malarstwem do projektowania wnętrz i architektury. Jest nie tylko punktem wyjścia moich projektów, ale nauczył mnie również śmiałości w projektowaniu.

(ur. 1993)
Studia: Wydział Architektury Wnętrz Tarnopolskiego Kolegium Handlu i Ekonomii (2008–2012); Wydział Architektury WSEiZ w Warszawie (2012–2017); Wydział Architektury Wnętrz ASP w Warszawie (2013–2018). Zajmuje się architekturą, urbanistyką, architekturą wnętrz i wystawiennictwem. Wyróżnienie honorowe (2017) jury dorocznej nagrody SARP FR oraz w konkursie Dyplom z programem ARCHICAD. Wystawa zbiorowa Plany na przyszłość, SARP, Warszaw (2018). Współpracuje z wieloma biurami architektonicznymi.